Ugrás a tartalomhoz

Üdvözöljük

Mezőkövesden


Mezőkövesd Polgármestere

Dr. Fekete Zoltán

polgármester

Polgármesteri Köszöntő

Téged is vár Mezőkövesd!
 

Mezőkövesd arculatában, szerkezetében és építészetében a mezőgazdasági, a fejlett ipari, valamint a kulturális-turisztikai jegyek egyaránt tükröződnek. A Zsóry Fürdő gyógyvize, a gazdag matyó népművészeti kincs és a mozgalmas kulturális élet méltán tette ismertté településünket hazánkban, Európában és szerte a világon.

Mezőkövesd a múltja mellett jelene, jövője okán is méltán lehet büszke, bizakodó. Olyan európai kisvárost építünk, amely nyugodt, rendezett, tiszta, továbbra is fejlődik és ahová vendégként ellátogatni, fiatalként pedig hazatérni, családot alapítani is érdemes.

 

Bízom abban, hogy városunkba látogatva kellemes élményekkel gazdagodik!


Mezőkövesdi látkép

Település története

Mezőkövesd környéke már a honfoglalás előtti évezredben is lakott volt, jelenlegi tudomásunk és kutatások szerint 3-6000 éve.

 Az első írásos dokumentum 1275-ből származik, amely épp arról tudósít, hogy jelenleg Koewesd lakatlan falu. Ennek oka az 1241-42-es tatárjárás, ahol a mongol seregek épp e településen keresztül vezetett az útja.

 Következő írásos megjelenés 1408-ból származik, amelyben említést tesznek „Kewesd” faluról. A település életében meghatározó volt, hogy Zsigmond király uralkodása alatt vásártartó jogot kapott. A Szent László templom gótikus kápolnáját ebben az időszakban építették.

A huszita háború eseményei városunkat is érintették, itt kötötték meg a háborút lezáró mezőkövesdi békét 1450. március 28-án. A husziták pusztítása után megkezdődött az újjáépítés, amelyhez Hunyadi Mátyás különböző kedvezményeket biztosított. Ezt az 1464-ben kelt mezővárosi szabadalom levélben az uralkodói indoklás fel is sorolja. Mátyás király nemcsak várossá emelte Mezőkövesdet, de pecsétet (felirata: Sigillum Liberi Regii Oppidi Mezew-Kewesd) és címert is adományozott számára, majd 1472-ben bővítette a helység jogait személyes látogatása során.